Miodownik w paski z kremem kajmakowo-kawowym, nutką aromatycznego alkoholu i kwaśnymi powidłami. Warstwy jasna i ciemna ciasta przeplatają się, co daje fajny efekt wizualny. Smaki przenikają się i uzupełniają, żaden składnik nie dominuje, a ciasto stanowi harmonijną całość. Wspaniały tort urodzinowy, imieninowy czy na rodzinne spotkanie.
Składniki placków miodowych:
- 500 g mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych (można zastąpić mąką pszenną) + do podsypani
- 200 g masła
- 150 g cukru pudru
- 2 jajka
- 2 łyżki miodu (pełne)
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżeczki sody
- szczypta soli
Składniki kremu kajmakowo-kawowego:
- 300 g masła
- szklanka mielonych orzechów włoskich
- 600 g kajmaku
- 2 łyżki grubo zmielonej kawy
- 2 łyżki spirytusu lub mocnego rumu
Ponadto:
- słoik powideł
- orzechy całe do ozdobienia miodownika
- mielone orzechy lub kakao do posypania wierzchu i boków
Jak zrobić miodownik zebra z kremem kajmakowo-kawowym?
Placki. Jeśli miód jest stały, podgrzać i ostudzić. Mąkę owsianą przesiać z sodą, dodać sól, cukier puder i wymieszać. Mieszankę mączną posiekać z masłem na proszek, dodać jajka, miód. Zagnieść ciasto. Podzielić na pół i do jednej z nich dodać kakao. Ponownie zagnieść. Uformować 2 kule, owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 1-2 godziny. W tym czasie na papierze pergaminowym narysować 6 okręgów o średnicy 24 cm. Schłodzone podzielić najlepiej na 6 części każdą rozwałkować, przenieść na narysowane kółko. Przykładają do ciasta formę od tortownicy o średnicy 24 cm wyrównać rozwałkowane ciasto, tak by uzyskać równe kółko (z okrawków można zrobić ciasteczka). Piec w piekarniku rozgrzanym do 170-180 stopni C ok. 5-9 minut każdy placek (na złoty kolor). Wystudzić.
Krem. Składniki powinny być w temperaturze pokojowej, wyjęte z lodówki co najmniej 2 godziny przed przygotowaniem kremu. Masło utrzeć na puch (na białą, puszystą masę). Łyżką wymieszać z kajmakiem (to ważne, długie miksowanie powoduje, że masa staje się lejąca). Dodać orzechy, kawę, na koniec, bardzo powoli, alkohol.
Składanie. Krem podzielić na 6 części (ostatnia część, do posmarowania boków i wierzchu, największa). Powidła podzielić na 5 części. Na zmianę układać w następującej kolejności: placek jasny-powidła-masa-placek ciemny-powidła-masa. Wierzch i boki posmarować kremem, posypać orzechami i ozdobić całymi orzechami (lub inaczej dowolnie).
Smacznego 🙂
Znajdź mnie na FB.
Na blogu można znaleźć inne placki i torty typu miodownik:
W przepisie nie pisze co zrobić z kawą?
Sypką dodaję do kremu (dopisałam). Dziękuję za uwagę :).
Wygląda rewelacyjnie 🙂 Zawsze bałam się miodownika, bo wydaje mi się strasznie skomplikowany i pracochłonny. Ale może kiedyś się skuszę 🙂
A lubię (wręcz wolę) torty i placki na plackach kruchych czy miodowych. Wydają mnie się bardziej “obliczalne” niż biszkoptowe. Pozdrawiam serdecznie :).