Danie, które przyrządzamy na podstawie książki “Dwaj Łakomi Włosi”. I choć autorzy przekonują, że łączy w sobie trzy regiony włoskie, dla nas łączy kuchnie kilku państw. Sposób przygotowania w kociołku nad ogniskiem, przywodzi na myśl pasterzy rumuńskich, chorwackich, z puszty węgierskiej, ale też nie obcy jest kuchni włoskiej. Polenta, zwana mamałygą, to danie popularne we Włoszech, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii. A dla nas, latem, kociołek palący się nad ogniskiem, to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu.
Danie Artura.
Składniki gulaszu:
- 1,1 kg mieszanych mięs -wołowina, wieprzowina, kurczak, indyk, inne – pokrojonych w kostkę
- 50 ml oliwy
- 2 łodygi selera naciowego (u nas kawałek zwykłego) pokrojonego w kostkę
- 1 cebula pokrojona w półplasterki
- 1 duża marchew pokrojona w kostkę
- 2 ząbki czosnku drobno posiekane
- 100 ml czerwonego, wytrawnego wina
- 1/2 łyżki nasion jałowca
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 2 liście szałwii
- 1/2 łyżki listków rozmarynu
- 0,8 kg przecieru pomidorowego z całymi pomidorami (w sezonie świeże pomidory)
- 1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
- 1 pełna łyżka koncentratu pomidorowego
- sól, pieprz
Składniki polenty:
- 1,5 l wody
- 10 g soli
- 300 g kaszy kukurydzianej
- 60 g startego miękkiego sera (przepis podaje fontanę)
- 40 g startego parmezanu
- 50 g masła
Wykonanie gulaszu:
W kociołku (można w dużym garnku) rozgrzać oliwę i wrzucić warzywa i czosnek. Chwilę smażyć, aż zmiękną. Dodać mięso i zrumienić je ze wszystkich stron. Dodać wino, przyprawy (jałowieć, pieprz, szałwię, rozmaryn) oraz przecier pomidorowy. Zagotować, po czym włożyć do kociołka gałkę muszkatołową i koncentrat. Gotować, bez przykrycia, do momentu, aż mięso będzie miękkie. W razie potrzeby dolewając płyn (wino lub przecier pomidorowy). Ugotowane doprawić solą i pieprzem.
Taki sposób podaje książka. Nauczeni doświadczeniem, gotujemy ciut inaczej. Najpierw wkładamy do kotła wołowinę, w dalszej kolejności pozostałe mięsa – wieprzowinę, indyka, kurczaka. W połowie gotowania dodajemy przecier i koncentrat pomidorowy.
Gatunki mięs, które wybieramy, to: z wołowiny – karkówka, indyk i kurczak – udka, wieprzowina – łopatka.
Wykonanie polenty:
Gdy mięso będzie prawie gotowe, przygotować polentę. W garnku zagotować wodę z solą. Wsypać kaszę, intensywnie mieszając, by nie powstały grudki. Gotować, aż zgęstnieje i będzie gładka (przez cały czas mieszając, inaczej może się przypalić). Dodać sery i masło. Wymieszać.
Można wyłożyć kaszę na jeden ogromny talerz, a w środek włożyć mięso, tak by kasza tworzyła wokół gulaszu wieniec i jeść dobierając (tak proponują autorzy). Ewentualnie położyć na oddzielne półmiski polentę i mięso.
Znajdź mnie na fb.
A to nasz kociołek nad ogniskiem.
Inne mięsa, które można przygotować w plenerze: