Kuchnia Mazowiecka to trudny temat, bo jak tu znaleźć wspólny mianownik dla kuchni kurpiowskiej, łowickiej, czy warszawskiej (zawsze otwartej na światowe nowinki)? Czy kuchni wiejskiej i rozdrobnionej szlachty? Może ten wspólny mianownik to “puszczańskość” regionu, a co za tym następuje korzystanie z darów lasu – jagód, grzybów, dziczyzny, w kuchni? A może nie warto szukać wspólnej płaszczyzny? A siłę upatrywać w różnorodności?
Zabrakło mi w akcji kilku słynnych potraw Mazowsza: sójki mazowieckiej z okolic Mińska Mazowieckiego, pierogów szlachciców, szynki pieczonej w chlebie, dań z dziczyzny, maćka mazowieckiego, fafernuchów z kuchni kurpiowskiej, barszczu wiejskiego z kwasem ogórkowym (danie kurpiowskie), słynnego ciasteczka W-Z stworzonego na cześć trasy o właśnie tej nazwie, flaków po warszawsku, pyz warszawskich…Cóż, może kuchnia naszych babć jest, dla nas współczesnych, zbyt ciężka, a może wymaga większego wkładu pracy, a nam ciągle brakuje czasu?
Mimo wszystko zachęcam do odkrywania kuchni tego regionu i dziękuję za udział w akcji. Osobiście będę dodawała dania Mazowsza (Mojego Mazowsza) do bloga. Może z czasem więcej osób wpisze swoje dania mazowieckie?
A teraz krótkie podsumowanie.
W akcji wzięły udział cztery osoby:
1. Ewelina, blog Staropolski Zapiecek
2. ilenia, blog Piekarnik
3. Kuchnia Doroty, blog Kuchnia Doroty
Młoda kapusta z pomidorami i koperkiem
Biszkopt z truskawkami i galaretką
4. gosik2.0, blog Rodzinka w kuchni
Chleb pszenno-żytni z pestkami słonecznika i dyni
Przepisy kuchni mazowieckiej, które nie wzięły udziału w akcji:
Tort mazowiecki z kajmakiem i morelami
Makaron radziwiłłowski z jagodami kamczackimi
Barszcz biały na kwasie z kapusty kiszonej
Kasza ze szpinakiem, czyli kuchnia mazowiecka po liftingu
W dalszym ciągu będę dopisywała dania kuchni mazowieckiej. Zapraszam do wspólnej zabawy!