Odrywany chlebek ziołowo-czosnkowy

Tak, wiem już wszyscy mają dosyć odrywanych chlebków i drożdżówek, ale ja nie mogę się oprzeć. Drożdżówka cynamonowa do odrywania, którą piekłam w sierpniu  była tak pyszna, że próbowałam już kilku wariantów wypieków odrywanych. Ba, wszystkie były rewelacyjne! Chlebek ziołowo-czosnkowy jest wytrawną wariacją na temat. Najlepiej smakuje bez dodatków, no może jedynie barszcz lub sok pomidorowy (koniecznie biały, jest mniej zawiesisty) do popijania? 

Przepis z blogu “Gotuję bo lubię” (z drobnymi zmianami).

Odrywany chlebek ziołowo-czosnkowy_chleb drożdżowy_pieczywochleb domowy

Składniki:

  • 3 pełne szklanki przesianej mąki pszennej
  • 250 ml mleka
  • 55 g masła
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3 dag drożdży

Nadzienie:

  • 1/2 szklanki twardego żółtego sera (np. parmezan)
  • 2/3 szklanki posiekanej natki
  • 3 duże ząbki czosnku
  • 55 g masła

Wykonanie:

Drożdże rozmieszać z cukrem, a gdy się rozpuszczą dodać 2-3 łyżki mąki, 3-4 łyżki letniego mleka rozmieszać i pozostawić na 20 minut do wzburzenia.

Przesianą mąkę wymieszać z drożdżami, cukrem, solą, dodać letnie: mleko i rozpuszczone masło. Wymieszać i dodawać po jednym jajku. Wyrabiać tak długo aż ciasto będzie gładkie, nie będzie kleiło się do ręki i miski. Odstawić na 1,5 godziny w ciepłe miejsce. 

W tym czasie rozpuścić masło przeznaczone do nadzienia i połączyć je z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Posiekaną natkę wymieszać ze startym na tarce o drobnych oczkach serem.

Foremkę keksową o wymiarach 9 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na posypaną mąką stolnicę i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 50 cm x 30 cm. Posmarować ciasto rozpuszczonym i ostudzonym masłem z czosnkiem, posypać mieszanką natki i sera. Prostokąt pokroić na 6 równych poprzecznych pasków. Położyć je jeden na drugim i tak powstały pasek pokroić w poprzek na 6 jednakowych części. Ułożyć wszystkie części jedna na drugiej i taką wieżę przełożyć do formy, tak by kanapki stały dość luźno na sztorc (tu jest fajna instrukcja składania). Ułożone ciasto zostawić na 20 – 30 minut w ciepłym miejscu do podrośnięcia.

Piec w rozgrzanym do 180 °C piekarniku 30 – 35 minut.

Znajdź mnie na fb.

Inne wytrawne wypieki:

Zawijas krucho-drożdżowy z pieczarkami_wytrawna rolada z pieczarkami_przepisy na babski wieczór  Chleb pszenno-żytni z pestkami słonecznika i dyni_kuchnia mazowiecka  paszteciki krucho-drożdżowe z pieczarkami_finger food_przepisy na piknik  paszteciki krucho-drożdżowe z suszonymi pomidorami_pierogi pieczone_finger food_przepisy na piknik

drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.