Jesienny placek ze śliwkami. Trochę fit, albo inaczej, zdrowszy, bo bez mąki pszennej i cukru. Dlaczego nie chciałam napisać fit? Ciasto zawiera standardową ilość tłuszczu, cukier zastępują zdrowsze, ale kaloryczne daktyle, a i mąka owsiana też nie należy do produktów o niskiej gęstości energetycznej. Jednym słowem placek jest zdrowszy, ale nie niskokaloryczny. A słowa zachęty? Jest pyszny :).
Z TEJ strony (zmieniony).
Składniki:
- 150 g mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych (w wersji bezglutenowej, bezglutenowe)
- 100 g masła
- 100 g daktyli bez pestek
- szczypta soli
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka skórki otartej z pomarańczy
- 400 g wypestkowanych śliwek
- ew. cynamon do śliwek
- ew. cukier puder lub zmielony ksylitol do posypania ciasta
Jak zrobić tartę owsianą ze śliwkami?
Daktyle, jeśli nie są świeże, namoczyć we wrzątku. Miękkie wypestkować i zmiksować na gładką masę. Mąkę posiekać z masłem i szczyptą soli, dodać daktyle, żółtko, skórkę cytrynową i zagnieść gładkie ciasto. Uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 1-2 godziny. W czasie, gdy chłodzi się ciasto, wypestkować śliwki. Tortownicę lub formę do tarty o średnicy 22-23 cm wyłożyć częścią ciasta (ok. 2/3), formując także niewysoki rant. Zapiec 10-15 minut w piekarniku rozgrzanym do 190-200 stopni C. Na zapieczone i przestudzone ciasto położyć śliwki skórką do dołu. Można oprószyć cynamonem. Pozostałą cześć ciasta rozkruszyć na śliwkach. Całość piec ok. 45 minut. Można oprószyć cukrem pudrem lub zmielonym ksylitolem. Tarta jest świetna zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Smacznego :).
Znajdź mnie na FB.
Wow, ten artykuł to naprawdę świetne źródło wiedzy. Bardzo doceniam autora za jego staranne badania i klarowną prezentację informacji. Na pewno przeczytam go jeszcze raz, aby dokładnie zapamiętać wszystkie cenne wskazówki!