Przecier pomidorowy to pozycja obowiązkowa w naszej spiżarni. To z niego zimą gotujemy najlepsze pomidorówki, sosy pomidorowe do makaronów, do gołąbków, klopsików. Przecier przygotowujemy w dwóch wersjach bez dodatków i z ziołami. “Produktem ubocznym” przy przygotowaniu przecieru jest mój ulubiony biały sok pomidorowy. Niezastąpiony do pasztecików, słonych tart, krokietów. Choć, jak głosi historyjka rodzinna, autor zdjęć po wyczerpujących wypadach rowerowych, przepychankach boiskowych (zwanych meczami) wpadał do piwnicy i jednym haustem wypijał litr zimnego soku. Oczywiście to było w czasach prehistorycznych :).
Przeciery pomidorowe przygotowuje cała rodzinka, ale specjalistą jest mama Helena.
Poniżej wersja z bazylią.
Składniki:
- pomidory
- sól do smaku
- cukier do smaku
- ew. dodatki na 1 kg pomidorów garść posiekanej bazylii i 3 gałązki oregano
Wykonanie:
Pomidory umyć, pokroić na części, włożyć do sokownika i parować ok. 20-30 minut. Ważne! W czasie gotowania nie poruszać sokownikiem (sok nie będzie biały). Ostrożnie zlać sok (biały) do przygotowanych butelek lub słoików. Posolić, zakręci słoiki, postawić do góry dnem i przykryć.
Pozostałe na sicie pomidory przetrzeć. Posolić i posłodzić do smaku. Przetarte pomidory (już bez skórek i nasion) przelać do litrowych słoików. Pasteryzować 30 – 40 minut. Po ww. czasie słoiki wyjąć, dokręcić i postawić do góry dnem.
W wersji z ziołami do przetartych pomidorów dodać posiekaną bazylię i oregano. Doprawić solą i cukrem. Można dosypać pieprz. Przelać do garnka i gotować 10-15 minut. Wlać do przygotowanych słoików i pasteryzować 30-40 minut. I tak jak w poprzednim przypadku, po pasteryzacji słoiki wyjąć, dokręcić i postawić do góry dnem. Zostawić do wystygnięcia.
Przeciery przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Znajdź mnie na fb.
Wersja bez dodatków.
Obie wersje.
Inne przetwory z pomidorami: