Jeśli szukacie przepisu na tradycyjny jabłecznik, to dobrze trafiliście. Kruche, maślane cisto na spodzie i wierzchu, a w środku jabłka. Jabłka surowe, nie takie uprażone, a potem otulone kruchym ciastem, ale takie cieniutko starkowane, dosmaczone przyprawami korzennymi i położone wewnątrz ciasta.
Składniki tradycyjnego jabłecznika:
- 50 dag mąki
- 25 dag zimnego masła
- 4-5 zimne żółtka
- 15 dag cukru pudru
- skórka otarta z cytryny
- szczypta soli
- ok. 2 kg jabłek (najlepiej boskopy lub renety)
- cukier do smaku
- dodatki smakowe do wyboru: cynamon, skórka pomarańczowa, imbir, wanilia
- dodatki do podania do wyboru: cukier puder do oprószenia ciasta, lody, bita śmietana, sos waniliowy
Jak zrobić tradycyjny jabłecznik?
Mąkę przesiać, dodać masło, sól i razem posiekać szerokim nożem na piasek. Dodać cukier, skórkę i żółtka i szybko zagnieść. Z ciasta uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 1-2 godziny. W tym czasie.
Przygotować formę o wymiarach 25×35 cm. Jabłka umyć, obrać, poszatkować, posłodzić do smaku, dodać dodatki smakowe i odstawić.
Cisto podzielić na dwie równe części. Jedną rozwałkować i wyłożyć dno. Podpiec ciasto na słomkowy kolor w piekarniku rozgrzanym do 200-220 stopni C. Wystudzić. Na podpieczony placek wyłożyć jabłka (lekko odcisnąć z nadmiaru soku), dalej położyć drugą rozwałkowaną część ciasta. Całość piec na złoty kolor ok. 40-50 minut. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego 🙂
Znajdź mnie na fb.