Najlepsze pod słońcem ogórki kiszone. Dlaczego są tak niezwykłe? Przyprawy (chrzan, czosnek, koper, liście wiśni i porzeczki), dobra woda i ekologiczne (ogródkowe, własne) ogórki, ot i cały przepis. Tylko tyle? Nieee aż tyle!
Z ogórków słynie mama Helena, ale my też mamy swoją wersję (nasze ogórki mają dużo chrzanu, przez to są bardziej pikantne i chrupiące).
Składniki ogórków kiszonych:
- 1 kg małych lub średnich ogórków (ogórki powinny być jasne, czyli nieprzenawożone i z małą ilością brodawek)
- 3,5 dag soli kamiennej, niejodowanej (można mniej – 1 pełną łyżkę na litr wody)
- 3/4 l przegotowanej, zimnej wody
- do każdego słoika: kawałek obranego chrzanu, po 2-3 ząbki czosnku, liście wiśni lub czarnej porzeczki, lub winogron, dębu, baldach kopru
Jak zrobić ogórki kiszone?
Ogórki umyć, osączyć, układać w przygotowanych słojach (nie nacinać ogórków). Do każdego słoika włożyć przyprawy. Zalać wodą z solą (sól dobrze wymieszać) tak, by ogórki całkowicie przykrywał roztwór. Brzegi słoików wytrzeć, przykryć gumką i pokrywką, zapiąć gumką lub w przypadku zwykłych słoików – zakręcić. Zostawić w temperaturze pokojowej na dobę, potem wynieść w chłodne (a nawet zimne) i ciemne miejsce.
Uwagi:
*liście zawierają taniny – garbniki roślinne, które hamują działanie enzymów rozkładających pektyny w ogórkach. Dzięki temu, ogórki są dłużej twarde
**czosnek i koper dają smak (czosnek działa także na mikroby)
***chrzan daje smak i twardość
****można do ogórków dodać gorczycę, która (tak jak sól) ma działanie konserwujące
Smacznego 🙂
Znajdź mnie na fb.
Inne przetwory warzywne: