Brioszka – słynne francuskie pieczywo. Jaka jest ta sławna bułeczka? Drożdżowa, maślana, długo zachowuje świeżość, nie przypomina naszej chałki. Warto ją zrobić, mimo iż przygotowanie zajmuje dużo czasu. Surowe ciasto dojrzewa 12 godzin w lodówce, oprócz tego dwukrotnie wyrasta, przed włożeniem do lodówki i po wyjęciu. Jeśli jednak dobrze rozplanujemy wykonanie, może być świetnym weekendowym, późnym śniadaniem. A wtedy taką chrupiącą i ciepłą bułeczkę zjadamy bez dodatków, odrywając kawałki palcami. Do zimnej (równie pysznej) pasuje pieczeń z indyka, pasztet z soczewicy, ale też dżem, miód, czy mus czekoladowy z awokado.
A pasta-mus z awokado? Jest zaskakująca, słodka i pachnąca. Czekolada nie zabija delikatnego smaku awokado. Wręcz przeciwnie, to raczej ona nabiera zielonego charakteru:). Świetne, zdrowe smarowidło do chleba, placuszków, naleśników.
Moją brioszkę zrobiłam według przepisu M. Rouxa. Przepis na pastę? Sama nie wiem. Zastanawiam się, czy to nie jest mój pomysł.
Składniki brioszki:
- 500 g mąki
- 15 g drożdży
- 70 ml mleka
- 350 g miękkiego masła
- 15 g soli
- 6 jajek
- 30 g cukru pudru
- żółto i łyżka mleka do posmarowania bułki
Składniki pasty:
- 1 dojrzałe awokado
- 100 g czekolady (u mnie mleczna)
- szczypta soli
- ew. cukier puder, dodatki korzenne (pominęłam)
Wykonanie brioszki:
Etap I – wieczorem. Rozpuścić drożdże w letnim mleku. Roztwór dodać do mąki razem z jajkami i solą. Mieszać na niskich obrotach ok. 5 minut, do momentu połączenia składników. Następnie wyrabiać ciasto jeszcze 10 muniu na wyższych obrotach, aż będzie gładkie i elastyczne. W tym czasie masło połączyć z pudrem, następnie małymi porcjami dodawać do masy, cały czas miksując ciasto na niskich obrotach. Po dodaniu całej porcji masła z pudrem, wyrabiać ciasto na wyższych obrotach jeszcze 10 minut. Przełożyć ciasto do miski, przykryć ściereczką i pozostawić w cieple na 2 godziny. Uderzyć ciasto dłonią, by opadło i wstawić do lodówki na 12 godzin.
Etap II – rano. Przygotować formę karbowaną bez komina o średnicy 16 cm. Wyjąć ciasto z lodówki i podzielić na dwie nierówne części (2/3 i 1/3). Z większej uformować kulę i włożyć ją do formy. Na środku zrobić palcami duże wgłębienie. Z mniejszej części uformować wałek, zwężający się z jednej strony. Węższy koniec wałka wcisnąć do wgłębienia w cieście. Posmarować bułkę żółtkiem rozmąconym z mlekiem i zostawić w cieple na kolejne 2 godziny.
Etap III. Rozgrzać piekarnik do 200 °C. Zanurzyć nożyczki kuchenne w zimnej wodzie i zrobić nimi 6 skośnych nacięć o głębokości 3 cm w głównej części ciasta. Wstawić do piekarnika, po 15 minutach zmniejszyć temperaturę do 170 °C i piec kolejne 30 minut (piekłam krócej, ponieważ piekłam w dwóch mniejszych foremkach). Po wyjęciu z piekarnika odczekać 5 minut i wyjąć bułkę na kratkę. Po dziesięciu minutach można jeść. Smacznego :).
Wykonanie musu:
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, lekko przestudzić. Awokado i rozpuszczoną czekoladę zmiksować, dodać szczyptę soli. Mus można lekko dosłodzić, dodać przyprawy korzenne.
Znajdź mnie na fb.
Inne domowe bułki: