Pasztet z czarnej soczewicy i grzybów

Dawno na blogu nie było strączków, choć w mojej kuchni pojawiają się regularnie i w zależności od panującej mody raz jest to fasola, innym razem ciecierzyca czy soczewica. A teraz? Teraz panuje moda na białą fasolę, fasolę pod różnymi postaciami – gulasze, pasty do smarowania chleba, zupy, dodatki do sałatek, na słodko. Jednak dziś nie fasoli, ale o soczewicy, soczewicy innej niż zwykle, soczewicy czarnej. Soczewica czarna to dobre źródło białka, błonnika, węglowodanów, kwasu foliowego, żelaza. Ma niski indeks glikemiczny, co jest ważne dla osób z insulinoopornością i cukrzycą, pomaga w profilaktyce chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca). Z powodzeniem może zastąpić mięso. Proponowany przeze mnie pasztet jest bardzo esencjonalny, “mięsny”.

Pasztet z czarnej soczewicy i grzybów, pasztet warzywny
Pasztet z czarnej soczewicy i grzybów

Składniki pasztetu z czarnej soczewicy i grzybów:

  • 400 g czarnej soczewicy
  • 200 g pieczarek lub boczniaków
  • 100 g suszonych grzybów
  • 1 cebula
  • 2/3 szklanki bułki tartej (w wersji bezglutenowej, bułka bezglutenowa)
  • pęczek natki (opcjonalnie)
  • 2 jajka
  • 2-4 łyżki oleju
  • 2-3 duże ząbki czosnku
  • przyprawy: 2 pełne łyżki koncentratu pomidorowego, 2-3 łyżeczki majeranku, 2 łyżeczki suszonego tymianku,1 łyżeczka cząbru, 1/2 łyżeczki ostrej papryki, pieprz, sól, ew. 2 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych
  • pestki/nasiona do posypania wierzchu pasztetu (słonecznik, dynia, czarnuszka, kozieradka – do wyboru)

Jak zrobić pasztet z czarnej soczewicy i grzybów?

Suszone grzyby zalać wrzątkiem. Soczewicę umyć, wypłukać. Zalać wodą w proporcji 1:2 i gotować do miękkości (30-40 minut). Cebulę pokroić w piórka i podsmażyć na oleju. Pieczarki/boczniaki pokroić i dodać do cebuli – usmażyć. Dodać suszone, osączone grzyby -zostaw wodę, posiekany drobno czosnek i jeszcze chwilę smażyć. Składniki – grzyby, soczewicę przełożyć do misy blendera i zmiksować na gładką masę. Dodać jajka, przyprawy, bułkę tartą i jeszcze chwilę miksować. Na koniec wsypać ew. posiekaną natkę, wymieszać. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodać wodę z moczenia grzybów. Teraz trzeba pasztet spróbować, musi być dobrze doprawiony, po upieczeniu smak złagodnieje.

Masę przełożyć do wyłożonej pergaminem formy keksowej. Wyrównać, posypać pestkami dyni/słonecznika/innymi.

Piec 45-55 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 °C.

Smacznego 🙂

Znajdź mnie na fb.

Jeśli któryś z przepisów spodobał Ci się, jeśli podoba Ci się moja praca, jeśli chcesz wspierać mój blog, postawić mi wirtualną kawę. Kliknij poniższy banerek i przekonaj się, że to proste!

drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.