Tort na specjalne okazje. Kruche placki przełożone marmoladą morelową i masą na bazie białek (masą prawie jak na ciepłe lody). Z opisu wynika, że tort jest bardzo słodki. Nic bardziej mylnego. Samki słodki i kwaśny równoważą się, oprócz tego delikatnie pojawia się gorzka nuta. Dla mnie rewelacja. Dodam jeszcze, że przepis na tort znalazłam w książce “W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” Maria Lemnis, Henryk Vitry i, jak to mówi mój syn, musiałam go zmienić :). Moje placki są owsiane :), mniej słodkie, a masa bardziej zbliżona do ciepłych lodów.
Składniki tortu krakowskiego:
Placki:
- 350 g mąki owsianej + jedna łyżka mąki ziemniaczanej
- 250 g masła
- 120 g mielonych migdałów
- 4 żółtka
- 100 g cukru pudru
- wanilia
- szczypta soli
Krem:
- 4 białka
- 200 g cukru pudru
- 200 g przetartej marmolady morelowej
Lukier:
- 200 g cukru pudru
- 120 g przetartej marmolady morelowej
- 1 łyżka soku z cytryny
- ew. słupki migdałowe do posypania tortu
Jak przygotować tort krakowski?
Placki. Mąki, migdały, szczyptę soli wymieszać, posiekać wraz z masłem na proszek, dodać puder, wanilię, żółtka i szybko zagnieść ciasto. Z ciasta uformować kulę, owinąć w folię i wstawić do lodówki na 2 godziny. W tym czasie na papierze do pieczenia narysować 5 krążków o średnicy 23 cm. Schłodzone ciasto podzielić na 5 części, rozwałkować (wałkuję od razu na papierze) i piec w 180 stopni C na jasny kolor (placki na mące owsianej nie będą białe, tak jak chcą autorki przepisu). Placki są bardzo kruche i delikatne.
Krem. Białka i cukier przełożyć do miski, postawić nad garnkiem z gotującą się wodą (tak, by miska nie dotykała wody) i ubijać do uzyskania gęstego kremu 12-15 minut. Zdjąć z pary i dodać przetartą marmoladę. Kremem przełożyć placki (bez wierzchu). Wierzch polukrować i posypać migdałami. Przechowywać w lodówce. Tort jest najlepszy następnego dnia.
Lukier. Składniki lukru utrzeć.
Smacznego 🙂
Znajdź mnie na fb.