Delikatny, kremowy sernik w stylu serników amerykańskich, na spodzie owsiano-czekoladowym, z żelką/polewą jeżynową, to moje nowe ciasto na koniec lata.
Robiłam go w wielu odmianach – z wiśniami w galarecie na spodzie amaretto, z ciasteczkami w środku i żelką wiśniową, z borówkami. Wszystkie miały swoje zalety, ale najlepszy jest właśnie ten. Nie za słodki, bardzo kremowy, z kwaśnymi jeżynami i ten spód… zdecydowanie najlepszy.
Składniki:
- 500 g serka mascarpone
- 500 g serka kremowego (Piątnica, Łaciaty lub Philadelphia)
- 200 ml kwaśnej śmietany 22 %
- 4 jajka
- 250 g cukru
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Spód:
- 200 g płatków owsianych (u mnie bezglutenowe)
- 2 łyżki kakao
- 80 g masła
- 3 łyżki cukru pudru (lub do smaku)
- 2 łyżki rumu
- szczypta soli
Żelka jeżynowa:
- 500 g jeżyn + do dekoracji
- 4-5 łyżek cukru (a najlepiej do smaku)
- 3 łyżeczki żelatyny
- sok z limonki lub cytryny
- melisa do ozdoby
Wykonanie spodu:
Przygotować formę o średnicy 26 cm – wyłożyć papierem do pieczenia.
Płatki podprażyć na suchej patelni (trzeba uważać, by się nie przypaliły). Zmielić lub zmiksować w blenderze (ale nie na pył). Płatki wymieszać z kakao, cukrem pudrem, solą, rozpuszczonym masłem i rumem. Masą wyłożyć dno przygotowanej formy. Docisnąć. Wstawić do lodówki. W tym czasie przygotować masę serową.
Wykonanie masy serowej:
Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 °C.
Serki, śmietanę, cukier, wanilię zmiksować do połączenia. Dodać stopniowo po jednym jajku, bardzo krótko miksując, by niepotrzebnie nie wtłaczać do ciasta powietrza. Dodać mąkę, połączyć. Masę przełożyć na owsiany spód, wygładzić i piec w piekarniku ok. 1 godziny. Po tym czasie wyjąć, ostudzić, zdjąć formę metalową (można zostawić, ale w takim przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że sernik będzie miał metaliczny posmak). Wstawić przykryty do lodówki na noc.
Wykonanie żelki:
Żelatynę namoczyć w 1/3 szklanki wody. Jeżyny wymieszać z cukrem i sokiem z limonki lub cytryny. Zagotować. Przetrzeć, by masa była gadka bez pestek. Zmierzyć powstały płyn, powinno być 500 ml (jeśli nie, dodać wodę), ew. doprawić. Zagotować, zdjąć z ognia, dodać żelatynę, wymieszać. Zostawić do wystudzenia. Tężejącą masę położyć na serniku.
Uwaga: Żelka nie jest gęsta. Wg mnie jeśli sernik jest kremowy i delikatny, ścisła galaretka nie sprawdza się.
Smacznego :).
Znajdź mnie na fb
A tak wygląda przekrojony.