Ponoć Gruzini uwielbiają mięso, chleb (puri) i wino (esencjonalne, czerwone, półsłodkie). A ja w Gruzji zakochałam się w warzywach, owocach i serach. Przesłodkie arbuzy, melony, granaty i brzoskwinie (te ostatnie smakowały wręcz jak suszone), pachnące słońcem pomidory i ogórki, cudowne bakłażany i różne sery – twarde i miękkie, słone i delikatne, dojrzałe i świeże (z czego najbardziej znany to suluguni). Do tego moc zieleniny i orzechy. Co ciekawe zauważyłam, że Gruzini nie gustują w klasycznych deserach i ciastach. U nas praktycznie wszędzie można kupić słodycze: ciastka, bułki słodkie, ciasta, tam nie, jeśli już to raczej wyciskane soki i wszechobecne czurczcheli, czyli orzechy nanizane na sznurku i oblepione gęstą mazią winogronową, no i nazuki – lekko słodki, korzenno-miodowy chlebek z okolic Chaszuri. A moja rodzina? Polubiła chaczapuri – rodzaj chleba czy raczej pizzy z serem i adżarskie chaczapuri, czyli chaczapuri z jajkiem (wygląda jak łódka chlebowa z jajkiem sadzonym), chinkali – pierożki czy też sakiewki mięsne z rosołem w środku, szaszłyki i szkmeruli – kurczaka pieczonego w ketsi (gliniana misa) w mleku i czosnku. Już udało się nam odtworzyć kilka gruzińskich dań, a na dobry początek sałatka gruzińska :).
Składniki:
- 3 dorodne pomidory
- 5 ogórków
- duża garść posiekanej natki (natka to nie posypka, to równorzędny składnik sałatki)
- garść posiekanej czerwonej bazylii
- posiekana natka kolendry (pomijam, nie lubię tego składnika, ale w Gruzji jest jednym z podstawowych dodatków do wielu dań) lub estragon
- 3-4 łyżki mielonych orzechów włoskich (drobno zmielone)
- sól, pieprz
Wykonanie:
Pomidory obrać ze skóry (na chwilę zanurzyć w wrzątku, skórka zejdzie prawie sama). Pokroić na duże kawałki. Ogórki również obrać, pokroić na ósemki. Dodać zieleninę, 2/3 orzechów, sól, pieprz i całość wymieszać. Wierzch sałatki posypać pozostałymi orzechami.
Uwaga – sałatka nie ma sosu! Próbowałam dodawać do niej sos, ale to nie to!
Warianty dania:
*do sałatki można dodać pokrojoną w półplasterki czerwoną cebulę (na tą porcję warzyw wystarczy pół niewielkiej) lub paprykę pokrojoną w kostkę
**zamiast soli dodać soli gruzińskiej (mieszanka przypraw)
***delikatnie posypać słonym, drobno pokrojonym serem (w stylu fety)
****pominąć orzechy
Smacznego 🙂
Znajdź mnie na
fb. Na facebooku rodzinki można znaleźć inne zdjęcia gruzińskich dań.
Postaw mi kawę.
Jeśli któryś z przepisów spodobał Ci się. Podoba Ci się moja praca, możesz postawić mi wirtualną kawę. Kliknij poniższy banerek i przekonaj się, że to proste!
Szkoda, że już poza sezonem w moim ogrodzie… Pyszności!
Tak, szkoda…Szczególnie pomidorów.