Sezon na grzyby w pełni. Oprócz zwykłych grzybów ze śmietaną, czy zupy grzybowej warto zrobić coś innego. Może właśnie bułeczki nadziewane solidną porcją grzybów? A bułeczki najsmaczniejsze są na ciepło z dodatkiem soku pomidorowego (u nas białego) lub barszczu.
Na podstawie “Moich Wypieków”.
Składniki:
- 250 g mąki pszennej
- 250 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 25 g drożdży
- 1/2 szklanki letniego mleka
- ok. 1/2 szklanki letniej wody
- 2 łyżki oleju
- 1 jajko
- 1 łyżeczka soli (ciasto jest mało słone, lepiej dodać 1,5 łyżeczki)
- 1 łyżeczka cukru
Nadzienie:
- 500 g obranych, pokrojonych i obgotowanych grzybów
- 1-2 średnie cebule
- 1/4-1/2 pęczka natki
- olej do smażenia
- sól, pieprz
Do posmarowania:
- 1 jajko
- 1 łyżka mleka
Wykonanie:
Przygotować nadzienie. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Dodać pokrojone i obgotowane grzyby (jeśli zachodzi taka potrzeba), przesmażyć. Całość doprawić solą i pieprzem. Dodać posiekaną drobno natkę. Przestudzić.
Mąkę przesiać. Zrobić rozczyn. Drożdże rozmieszać z cukrem, dodać łyżkę mąki i tyle mleka, by całość miała konsystencję gęstej śmietany. Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (ok. 20 minut). Do rozczynu dodać mąkę, wodę, mleko, jajko, sól – wyrobić. Dodać tłuszcz i wyrabiać całość do uzyskania gładkiego i elastycznego ciasta. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (aż ciasto podwoi swoją objętość, czyli ok. godziny).
Wyrośnięte ciasto podzielić na 12 część (bułki są duże), każdą rozpłaszczać na koło. Kłaść nadzienie i zalepiać jak pierogi. Uformowane bułeczki i układać na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia, zlepieniem na dól. Przykryć i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na 20 – 25 minut.
Rozgrzać piekarnik do 190°C. Przed pieczeniem posmarować bułki jajkiem rozmąconym z mlekiem. Piec ok. 25 minut na złoty kolor.
Znajdź mnie na fb.
Inne bułki: