Babka austriacka. Składa się z kulek -knedli nadziewanych wiśniami. Obowiązkowo musi leżakować w chłodzie przez kilka godzin, najlepiej przez noc, dlatego idealnie nadaje się na śniadanie Wielkanocne (i nie tylko). Wnętrze babki jest raczej mało słodkie, ale dodatek lukru sprawia, że ciasto jest w sam raz. A lukier, w przypadku tej babki, jest dobrym pomysłem, podkreśla wiśniowy charakter (za sprawą dodanej do niego wiśniówki), słodzi i nadaje charakteru. I takim oto sposobem przeciwnik lukrów, zmienia się w zwolennika (ach, ta wiśnióweczka).
Nadal moim faworytem, wśród babek drożdżowych, jest drożdżówka Mamy.
Przepis z “Wielkiej księgi ciast” (wyd. Klub Dla Ciebie).
Składniki:
- 500 g mąki
- 20 g świeżych drożdży
- 1/4 l letniego mleka
- 60 g cukru
- 2 żółtka
- 80 g miękkiego masła
Dodatki:
- 400 g wiśni (świeże, mrożone, z kompotu)
- 200 g cukru pudru
- 6-7 łyżek nalewki wiśniowej
Wykonanie:
Wiśnie dobrze osączyć, mrożone rozmrozić. Mąkę przesiać. Z drożdży, łyżeczki cukru, 2 – 3 łyżek mąki i części mleka zrobić rozczyn (gęstość śmietany). Odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut do wyrośnięcia. Rozczyn połączyć z mąką, pozostałym mlekiem, cukrem, żółtkami. Na koniec wlać stopione, letnie masło i ciasto dobrze wyrobić. Zostawić do wyrośnięcia. Z ciasta uformować wałek, podzielić go na 30 równych części. Na środek każdego kawałka nakładać po 2-3 wiśnie zalepiać i nadawać kształt kulki. Kulki równo układać w nasmarowanej masłem foremce. Babkę piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku na najniższej półce przez ok. 60 minut. Po wyjęciu z piekarnika babkę pozostawić w formie przez 5 minut, po czym wyjąć, ostudzić.
Puder utrzeć na jednolitą, ale nie za gęstą masę i posmarować pędzelkiem całą babkę. Zostawić w chłodnym miejscu na kilka godzin.
Znajdź mnie na fb.
Babkę dodaję do akcji “Babki i babeczki” oraz “Ciasta Świata. Wielkanoc 2013”.
Inne babki: