Ponownie kuchnia mojej babci. Tym razem tort.
Tort, w rozumieniu mojej babci, to było kilka cieniutkich kruchych lub półkruchych placków, przekładanych domowym dżemem i masą maślaną, kajmakową (? – niestety nie pamiętam jaką). Biszkopty jako blaty tortu, nie wchodziły w grę.
Mój tort, upieczony na bazie wspomnień, jest z placków półkruchych. Krążki przełożyłam dżemem morelowym i kajmakiem czekoladowym. Połączenie czekolady i moreli – rewelacja.
Przepis z “Kuchni polskiej”.
Składniki ciasta:
- 30 dag mąki
- 10 dag cukru pudru
- 10 dag masła
- 1 żółtko
- 1 jajko
- 2 – 3 łyżki kwaśnej śmietany
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- wanilia
- szczypta soli
Składniki przełożenia:
- 1/2 l mleka 3,2 % lub śmietanki
- 40 dag cukru
- 5 – 10 dag masła
- 5 dag kakao lub 10 dag czekolady
- 25 dag dżemu morelowego
- ozdoby
Wykonanie:
Mąkę przesiać z proszkiem, dodać sól, masło i posiekać na proszek. Połączyć z pozostałymi składnikami, szybko zagnieść i schłodzić (30 min). Ciasto podzielić na 4 części, rozwałkować równe krążki (u mnie średnica 26 cm), każdy nakłuć widelcem. Upiec placki w piekarniku rozgrzanym do 220°C, ostudzić.
Przygotować kajmak czekoladowy. Mleko z cukrem gotować w szerokim rondlu, tak długo aż masa zgęstnieje. Podczas gotowania ciągle mieszając, ponieważ masa łatwo przypala się. W trakcie gotowania, do masy dodać rozpuszczoną czekoladę lub kakao zmieszane z odrobiną wody. Kajmak jest gotowy, jeśli kropla masy szybko zastyga i nie rozlewa się. Przestudzić go ucierając, dodać masło i jeszcze chwilę ucierać.
Pierwszy krążek przełożyć dżemem (miksuję dżem na jednolitą masę), następne kajmakiem. Wierzch posmarować kajmakiem, ozdobić.
Uwaga: Można użyć gotowej, czekoladowej masy kajmakowej (w takich przypadkach używam masy z Gostynia). Należy jedynie połączyć ją z masłem.
Znajdź mnie na fb.
Inne torty: