Cieniutkie placki bezowo-migdałowe przełożone kremem na bazie białej czekolady – oto mój kolejny dowód na to, że dieta bezglutenowa nie musi być nudna i dziwna.
Przepis Pawła Małeckiego z ulotki Lidla.
Składniki blatów:
- 5 białek z dużych jajek
- 150 g cukru
- 150 g mielonych migdałów
- szczypta soli
Składniki kremu:
- 200 ml śmietanki 30 %
- 4 białe czekolady
- 100 g masła
- migdały do dekoracji
Wykonanie – krem:
Czekoladę połamać na drobne cząstki i rozpuścić w kąpieli wodnej.
Śmietanę zagotować, w gorącej rozpuścić masło i dodać czekoladę. Całość wymieszać i zostawić w temperaturze pokojowej na min. 4 godziny.
Wykonanie – blaty:
Blaszki piekarnikowe posmarować masłem i wysypać mielonymi migdałami. Za pomocą obręczy do tortownicy odcisnąć/narysować 4 okręgi o średnicy 22 cm.
Białka ze szczyptą soli ubić na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania, dodać stopniowo cukier. Gdy masa będzie lśniąca i sztywna, dodać (delikatnie mieszając) mielone migdały i ew. kilka kropli ekstraktu migdałowego (opcja tylko dla wielbicieli intensywnego smaku migdałowego). Masę podzielić na cztery części i położyć na 4 narysowane na blaszkach kółka.
Piec w piekarniku nagrzanym do 190 °C (opcja z termoobiegiem) ok. 12-15 minut. Od razu po upieczeniu wyrównać blaty tortu. Obręcz od tortownicy przyłożyć do każdego krążka ciasta, docisnąć, wyciąć nierówności. Dzięki temu zabiegowi wyrównujemy części tortu. Ciepłe blaty zdjąć z blachy (trzeba podciąć szerokim nożem). Ostudzić.
Składanie:
Blaty migdałowe przekładać masą czekoladową. Posmarować wierzch i wstawić do lodówki do zastudzenia. Wyjąć z lodówki i nałożyć na tort warstwą i zrobić wzór. Wierzch i boki posypać migdałami. Chłodzić w lodówce.
Uwaga:
*Tort jest płaski. Jeśli preferujesz wyższe, przygotuj 5 blatów o średnicy 18 cm.
**Jeśli chcesz przełamać słodki smak tortu, posmaruj jeden z blatów kwaśnym dżemem (choćby z czarnej porzeczki).
Smacznego :).
Znajdź mnie na fb.
Inne bezglutenowe ciasta z czekoladą: