Klasyczne kotlety de volaille to ulubione danie świąteczne Polaków :). A ja zapraszam na chrupiące i soczyste kotlety, z których po przekrojeniu wypływa masło, w wykonaniu mamy Heleny.

Składniki kotletów de volaille:
- 4 filety z piersi kurczaka
- 80 g masła
- sól, pieprz
- 2-3 jajka
- bułka tarta (zwykła lub bezglutenowa)
- mąka (pszenna lub ryżowa)
- olej do smażenia
Jak zrobić kotlety de volaille?
Masło pokroić w kosteczkę i włożyć do zamrażarki (8 kostek) na godzinę-dwie. Filety pokroić wszerz na dwie części. Przykryć folią i rozbić na cienkie cienkie płaty mięsa (trzeba uważać, by nie zrobiły się w mięsie dziury). Każdą część posolić i delikatnie popieprzyć. Na jeden talerz wysypać bułkę, na drugi mąkę, a w miseczce rozbić jajka. Na każdy kawałek mięsa położyć masło, zwinąć ściśle. Panierować najpierw w mące, dalej w jajku, potem w bułce. Smażyć małymi porcjami, by nie obniżać temperatury oleju.
Smacznego :).



Znajdź mnie na fb.
Kotlety de volaille sa popularnie nazywane w Polsce dewolajami , zas na Ukrainie nazywane sa kotletami po kijowsku. Sa to cienko rozbite platy z piersi z kurczaka, obowiazkowo z kostka skrzydlowa, posypane sola i pieprzem, w ktore zawinieta zostaje uformowana w waleczek porcja masla. Tak przygotowany kotlet obtacza sie w mace, rozbitym swiezym jaju i tartej bulce. Kotlety smazy sie w goracym klarowanym masle na patelni az uzyskaja zloty kolor. Prawdopodobnie kotlet de volaille zostal opracowany przez slynnego francuskiego kucharza Marie-Antoine Careme, ktory gotowal na dworze cara Aleksandra I. Tradycyjnie do kotleta de volaille podaje sie puree ziemniaczane i gotowana marchewke w masle. Po przekrojeniu z dewolaja powinno wytrysnac maslo, ktore wspolgra w smaku z maslana marchewka i puree
bardzo je lubię i dawno nie robiłam
U mnie tylko na wyjątkowe okazje 🙂