Domowy sok: wiśniowy, jeżynowy, porzeczkowy

Soków w naszej spiżarni jest na prawdę dużo – z porzeczek czerwonych, białych i czarnych, z malin, jeżyn, truskawek, jabłek, wiśni i jako jedyny wytrawny, nasz rarytas – z pomidorów. Te przetwory robimy dwoma sposobami – z parownika i “z okna”, czyli taki starodawny, lekko winny, uwielbiany przez dorosłych, przez dzieci niekoniecznie (pewnie przez ten winny posmak).

Taki soczek zimą do herbaty lub zamiast herbaty, do przygotowywania kisieli i galaretek, jako dodatek do kaszy czy budyniu, a malinowy na przeziębienie – niezastąpiony.

domowy sok wiśniowy, jeżynowy, porzeczkowy_domowe soki do picia_soki z parownika_soki z sokownika_słodkie przetwory

Składniki:

  • 5 kg wiśni lub porzeczek, lub jeżyn
  • 1 kg 200 g cukru do wiśni, 75 dag – 1 kg do porzeczek i jeżyn

Wykonanie:

Owoce przebrać, umyć, osuszyć (wiśni nie trzeba drylować). Przełożyć owoce na sito parownika, przesypując cukrem. Do ostatniej części parownika wlać wodę. Całość przykryć i gotować na wolnym ogniu. Pod wpływem ogrzewania sok z owoców spływa do środkowego naczynia umieszczonego pod sitem. Sok odprowadzać za pomocą rurki przymocowanej do środkowej części sokownika do przygotowanych butelek lub słoików *. Szybko wystudzić.

Smacznego :).

Znajdź mnie na fb. 

*mój sposób na słoiki do przetworów? Dokładnie myję słoiki i nakrętki. Układam na tacy piekarnikowej, wstawiam do zimnego piekarnika. Włączam piekarnik na 120 °C i “piekę” słoiki przez ok. 40 minut. Zostawiam do wystudzenia.

domowy sok wiśniowy, jeżynowy, porzeczkowy_domowe soki do picia_soki z parownika_soki z sokownika_słodkie przetwory

Na zdjęciu na pierwszym planie sok jeżynowy, dalej z czerwonej porzeczki i ostatni z wiśni.

domowy sok wiśniowy, jeżynowy, porzeczkowy_domowe soki do picia_soki z parownika_soki z sokownika_słodkie przetwory

Inne przetwory z owoców lata:

konfitura z wiśni z zielonym pieprzem_domowa konfitura_niespotykane przetwory  wiśniówka na miodzie_nalewka wiśniowa_domowe alkohole  konfitura brzoskwiniowa_konfitura tradycyjna_konfitura domowa_słodkie przetwory  dżem malinowy_słodkie przetwory_domowe przetwory

drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.